Sıkça Sorulan Sorular - Cadı Kazanı Hediyelik Eşya
Get 10% extra OFF on Porto Summer Sale - Use PORTOSUMMER coupon - Shop Now!

Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

GÖNDERİ DETAYLARI

Siparişimi hediye olarak aldım ve notumu yazdım. Notum siparişimin içine eklenecek değil mi?
Tabii ki 🙂 yazdığınız notunuz, sizin için hazırladığımız teşekkür kartlarımıza yapıştırılır, ve alıcının kutuyu açtığı anda göreceği şekilde yerleştirilir. Merak etmeyin, sürpriz hazırlamak bizim işimiz 🙂

Hediye olarak oluşturduğum siparişime hediye paketi yapar mısınız? Hediye olduğu için öyle gitmesini istiyorum!
Cadı Kazanı Hediyelik Eşya olarak bizim çıkış amacımız bu zaten! Kendine ve sevdiklerine farklı bir hediye deneyimi sunman! 🙂 Bu yüzden merak etme, her ne aldıysan, hediye kutusu olarak gönderiliyor olacak.

Faturamın kutunun içinde gönderilmesini istemiyorum, çünkü arkadaşıma hediye aldım.
bunu bize sipariş notu kısmında belirte bilir misin?

HESABIM

Kayıt olmadan sipariş verebiliyor muyum?
evet, kayıt olmadan sorunsuz bir şekilde siparişini oluşturabilirsin. Ancak unutma ki kayıt olmazsan, siparişlerini takip edebileceğin bir hesabım sayfan olmayacak ve dolayısıyla sipariş takip sürecinde zorluklar yaşayebileceksin. Bizim önerdiğimiz yol, her zaman kayıt olarak devam etmen yönünde; nasılsa sadece birkaç dakikanı alacak 😉

Şifremi nasıl değiştirebilirim?
hesabım sayfasındaki kişisel bilgilerim kısmına tıkladıktan sonra şifre değiştirme adımlarını izleyerek şifreni değiştirebilirsin.

Şifremi unuttum! ne yapmalıyım?
endişelenme ve sadece “şifremi unuttum” butonuna tıkla. yeni şifren hemen e-posta adresine gönderilecektir; yalnız istenmeyen postalar kutusunu kontrol etmeyi unutma, gönderdiğimiz e-postalar bazen orada bulunabiliyorlar 😉

Hesabıma giremiyorum, ne yapmalıyım?
kutu satın aldığın sırada kullandığın e-posta adresini kullandığına emin misin? eğer eminsen ve yine de hesabına ulaşamıyorsan, lütfen iletişim sayfamızdan bize ulaş.

ÖDEME ŞEKLİ

Hangi ödeme şekillerini kabul ediyorsunuz?
kredi kartı ve havale/EFT yöntemini kullanarak ödeme yapabilirsin. Havale/EFT yönteminin kullanılması durumunda ödemenin hemen yapılması, siparişin hazırlanması konusunda önemlidir.

Cadı Kazanı Hediyelik Eşya ödemeleri ne zaman alınır?
paket için toplam miktar tek seferde çekilir. eğer bankan taksit imkanı sunuyorsa bu imkanlardan da yararlanabilirsin.

Gönderiyi nasıl takip edebilirim?
siparişinin hazırlık aşamasında ve kargoya verdiğimizde sana bir e-posta atacağız. Hem gelen e-posta’daki bilgileri takip ederek, hem de hesabım sayfandan siparişinin durumunu kontrol edebilirsin.

TESLİMAT ŞEKLİ

Siparişimi nasıl göndereceksiniz?
gönderin Yurtiçi kargo şirketi vasıtasıyla yapılacaktır. Gönderinizi, yoğunluğumuza bağlı olarak genellikle aynı iş günü içerisinde kargoya veriyoruz.

Siparişim elime ulaşmadı, ne yapmalıyım?
siparişini sana gönderilen kargo takip numarasıyla hesabım sayfandan, ve ilgili kargonun sitesinden takip ettin mi? bize ulaşmadan önce takibini yapmanı rica ediyoruz. Eğer takip numaran gelmediyse bize iletişim saatleri içerisinde ulaşabilirsin. Unutma, siparişin, 1-5 iş günü içerisinde hazırlandıktan sonra kargoya teslim edilir, ve sonrasında da kargonun sana ulaşması bulunduğun adrese ve kargo şirketinin yoğunluğuna bağlı olarak 3 günü bulabilmektedir.

Kargo şubesine gittim fakat size iade edildiğini söyledi. ama bana daha öncesinden hiçbir bildirimde bulunmadılar. ne yapmalıyım?
sana ulaşamayan paketlerin, kargo şubesinde en fazla 3 gün bekletildikten sonra, kargo şirketi tarafından otomatik olarak bize iade edilmektedir. bu süre içerisinde kargo şubesinin sana ulaşamaması durumlarında, kargo tarafından bildirim yapılamamış olabilir; sen kargo takip numarandan kargonun durumunu kontrol ederek gerekli şubeyle iletişime geçebilirsin. Unutma, bize iade gelen siparişlerin yeniden gönderiminde kargo ücreti sana ait olacaktır.

Yurtdışına gönderi yapıyor musunuz?
üzgünüz 🙁 şimdilik yurtdışına gönderim sağlamıyoruz.

İADE PROSEDÜRLERİ

Siparişimi iade etmek istiyorum. Neler yapmalıyım?
iade etmek istediğiniz siparişinizle ilgili bizimle mail yoluyla iletişime geçmelisiniz. Müşteri temsilcimiz sizi, kargolama süreci hakkında yönlendirecektir.

Peki ödediğim tüm ücret bana iade edilecek mi?
iade ettiğiniz ürün bize ulaştıktan sonra, kontrolleri yapılıp herhangi bir eksiğinin veya kullanılmış bir ürünün olmadığı tespit edildiğinde, iade süreciniz başlayacaktır. Sürecin tarafımızdan başlatılmasından sonra ilgili bankanın işleyişine göre paranızın iade edilmesi 14 iş gününü bulabilmektedir. Bu süreci bankanızdan takip edebilirsiniz.